Rampa

Ve vícepatrových parkovacích garážích jsou jednotlivá patra mezi sebou většinou propojena rampami. Obzvlášť při brzdění a akceleraci vozidel působí na podlahy ramp vysoké síly. Proto musí být ochranné vrstvy na rampách obzvlášť robustní a odolné.

1
Přípravné práce

Před nanášením vrstev se sousední stavební části přelepí fóliemi a tím se ochrání před stříkanci pryskyřice, například dveře, ochrany proti nárazu a spárové výplňové profily. Pohyblivé části jako víka odtokových vpustí se demontují a vhodně se uskladní. Menší poruchy v podkladu se vyplní  s rychle reagující maltou (např. pryskyřice s pískem) a po vytvrdnutí zabrousí povrch do roviny. Hrany spár budou reprofilovány. Poté budou dílčí plochy, na které mají být aplikovány ochranné vrstvy, čistě a přímočaře přelepeny. Rozmíchání aplikovaných hmot bude provedeno nejlépe na odděleném samostatném místě, které je vyložené fólií, a na kterém je zajištěn požadavek, aby pryskyřice byla ve dne chráněna před deštěm a sluncem. Tam jsou k dispozici také nářadí pro jejich aplikaci a čisticí prostředky. Z místa míchání bude pryskyřice převezena pomocí dopravních vozíků k místu aplikace.

2
Míchání

Ochranné vrstvy na bázi syntetické pryskyřice pro parkovací domy a podzemní garáže jsou zpravidla dvousložkové. Před pokládáním jsou základní složka a složka tvrdidla společně pečlivě homogenně smíchány pomocí výkonného míchadla při nízkých otáčkách (cca 300 - 400 ot/min), například s kotvovým míchadlem. V technických podkladech uvedené doby míchání musí být dodrženy. Po rozmíchání se pryskyřice přelije do druhé, čisté nádoby, a ještě jednou se pečlivě zamíchá („přelití“). Nyní k použití připravená směs pryskyřice se okamžitě přemístí k místu aplikace a bez jakéhokoliv další čekací doby se použije.

3
Penetrace

První vrstva systému ochranných vrstev je téměř vždy penetrační vrstva. Jako penetrace se zpravidla používá řídká tekoucí syntetická pryskyřice, která se nejprve roztáhne pomocí gumových stěrek a poté se pomocí válečků z jehněčí kůže s krátkým vlasem zatře křížovými pohyby do otryskaného nebo broušeného betonového podkladu. Aby byla dosažena co možná nejlepší přilnavost k následujícím vrstvám, tak je možné ještě tekutou, čerstvou penetrační vrstvu posypat vysušeným křemičitým pískem. Toto je obzvlášť důležité tehdy, když následující vrstvu není možné nanášet během doporučené technologické přestávky.

4
Vystěrkování pórů a dutin a uzavření podkladu

Stěrka pro stěrkování (záškrab) zajišťuje kvalitní, opticky homogenní a proti kapalinám nepropustný povrch. Pro tuto vrstvu se pryskyřice použitá pro penetraci smíchá s jemným vysušeným křemičitým pískem a roztáhne se ("nastěrkuje") na napenetrovanou plochu. Jako nástroje jsou vhodné podle případu použití gumové stěrky, ocelová hladítka a stěrky z tvrdé pryže. Stejně jako u penetrace je možné do ještě tekuté vrstvy záškrabu před vytvrzením nasypat trochu vysušeného křemičitého písku, aby byl zdrsněn její povrch. Systémy ochranných vrstev OS 10 a OS 11 obsahují těsnící membránu. Proto se má u těchto systémů vždy nanášet stěrka pro záškrab a tato se má lehce posypat, aby membrána vytvořila vrstvu stejnoměrné tloušťky bez pórů, a aby se spojila s podkladem.

5
Užitná vrstva

Rampy v parkovacích domech a podzemních garážích se liší od ostatních pojízdných ploch svým sklonem. Proto musí být užitná vrstva na rampách obzvlášť odolná proti smykovému namáhání ze strany brzdících a akcelerujících vozidel. Užitná plocha se na rampě v zásadě aplikuje stejným způsobem jako na horizontální ploše. Podle sklonu rampy může být účelné do hmot ochranných vrstev přimíchávat přísady pro dosažení stejnoměrných tlouštěk vrstev. Jako posypový materiál pro dosažení neklouzavosti jsou vysoce odolná tvrdá kameniva jako čedič a korund často lépe vhodná než "klasický" křemičitý písek. Pro dosažení povrchové rovnosti a stejnoměrného vzhledu se musí užitná vrstva na rampách pokládat s obzvláštní pečlivostí.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123