Skladba podlahových ochranných vrstev

Nanášená podlahová vrstva v parkovacím domě nebo podzemní garáži se aplikuje ve více pracovních krocích. Po přípravě podkladu a aplikaci penetrace následuje v závislosti na použitém systému vystěrkování podkladu (záškrab) a nanesení membrány pro přemostění trhlin. Nakonec je nanesena jedna nebo více užitných vrstev. Jako výsledek vznikne robustní systém, který bude železobeton chránit po několik desetiletí před kapalinami a korozí výztuže.

1
Přípravné práce

Před nanášením vrstev se sousední stavební části přelepí fóliemi a tím se ochrání před stříkanci pryskyřice, například dveře, ochrany proti nárazu a spárové výplňové profily. Pohyblivé části jako víka odtokových vpustí se demontují a vhodně se uskladní. Menší poruchy v podkladu se vyplní  s rychle reagující maltou (např. pryskyřice s pískem) a po vytvrdnutí zabrousí povrch do roviny. Hrany spár budou reprofilovány. Poté budou dílčí plochy, na které mají být aplikovány ochranné vrstvy, čistě a přímočaře přelepeny. Rozmíchání aplikovaných hmot bude provedeno nejlépe na odděleném samostatném místě, které je vyložené fólií, a na kterém je zajištěn požadavek, aby pryskyřice byla ve dne chráněna před deštěm a sluncem. Tam jsou k dispozici také nářadí pro jejich aplikaci a čisticí prostředky. Z místa míchání bude pryskyřice převezena pomocí dopravních vozíků k místu aplikace.

2
Míchání

Ochranné vrstvy na bázi syntetické pryskyřice pro parkovací domy a podzemní garáže jsou zpravidla dvousložkové. Před pokládáním jsou základní složka a složka tvrdidla společně pečlivě homogenně smíchány pomocí výkonného míchadla při nízkých otáčkách (cca 300 - 400 ot/min), například s kotvovým míchadlem. V technických podkladech uvedené doby míchání musí být dodrženy. Po rozmíchání se pryskyřice přelije do druhé, čisté nádoby, a ještě jednou se pečlivě zamíchá („přelití“). Nyní k použití připravená směs pryskyřice se okamžitě přemístí k místu aplikace a bez jakéhokoliv další čekací doby se použije.

3
Penetrace

První vrstva systému ochranných vrstev je téměř vždy penetrační vrstva. Jako penetrace se zpravidla používá řídká tekoucí syntetická pryskyřice, která se nejprve roztáhne pomocí gumových stěrek a poté se pomocí válečků z jehněčí kůže s krátkým vlasem zatře křížovými pohyby do otryskaného nebo broušeného betonového podkladu. Aby byla dosažena co možná nejlepší přilnavost k následujícím vrstvám, tak je možné ještě tekutou, čerstvou penetrační vrstvu posypat vysušeným křemičitým pískem. Toto je obzvlášť důležité tehdy, když následující vrstvu není možné nanášet během doporučené technologické přestávky.

4
Vystěrkování pórů a dutin a uzavření podkladu

Stěrka pro stěrkování (záškrab) zajišťuje kvalitní, opticky homogenní a proti kapalinám nepropustný povrch. Pro tuto vrstvu se pryskyřice použitá pro penetraci smíchá s jemným vysušeným křemičitým pískem a roztáhne se ("nastěrkuje") na napenetrovanou plochu. Jako nástroje jsou vhodné podle případu použití gumové stěrky, ocelová hladítka a stěrky z tvrdé pryže. Stejně jako u penetrace je možné do ještě tekuté vrstvy záškrabu před vytvrzením nasypat trochu vysušeného křemičitého písku, aby byl zdrsněn její povrch. Systémy ochranných vrstev OS 10 a OS 11 obsahují těsnící membránu. Proto se má u těchto systémů vždy nanášet stěrka pro záškrab a tato se má lehce posypat, aby membrána vytvořila vrstvu stejnoměrné tloušťky bez pórů, a aby se spojila s podkladem.

5
Užitná vrstva

Užitná vrstva je nejvyšší vrstvou systému nanášených podlahových vrstev v parkovacím domě nebo podzemní garáži. Většinou sestává z jedné nebo ze dvou vrstev ze syntetické pryskyřice, které se nanáší například pomocí stěrky, pryžového shrnovače, ozubené stěrky a válečku z jehněčí kůže. Protože při jízdě po užitné vrstvě dochází k jejímu přímému kontaktu s pneumatikami, musí být odolná proti otěru. Z toho důvodu se přednostně zhotovuje z robustních pryskyřic na bázi epoxidu nebo technologie KineticBoost. Pokud má užitná vrstva překrývat trhliny v železobetonu, tak je kombinována s dodatečnou membránou z pryskyřic na bázi polyuretanu nebo technologie KineticBoost. Již ve fázi plánování by měl odborný plánovač stanovit další výkonové charakteristiky, například bezpečnost proti skluzu, estetický vzhled a odolnost vůči ultrafialovému záření.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123